Soltis Technologie

ROZWIĄZANIA DLA PRZEMYSŁU

INSTALACJE PRZEMYSŁOWE
ZBIORNIKI I URZĄDZENIA CIŚNIENIOWE
INNOWACYJNE TECHNOLOGIE

Gaz łupkowy, a energia atomowa w Polsce

Prezes spółki energetycznej PGE Krzysztof Kilian wypowiedział się, że wydobycie gazu łupkowego w Polsce wyklucza korzystanie przez nasz kraj z energii atomowej. Wypowiedziedź szefa PGA spotkała się z krytyką Premiera Donalda Tuska. To wypowiedź szefa firmy, a nie premiera, czy ministra - powiedział D. Tusk. Warto tu dodać, że spółka PGE będzie prawdopodobnie odpowiedzialna za budowę pierwszej w Polsce elektrowni atomowej oraz że spółka jest własnością Skarbu Państwa. W takim wypadku jednym z zadań PGE jest realizować politykę Rządu. Z pewnością to jedna z przyczyn zdystansowania się Szefa Rządu do przytoczonej wypowiedzi, ponieważ polityka Rządu jest w tym przypadku jednocznaczna. Źródła i produkcja energii muszą podlegać dywersyfikacji.

Z tym ostatnim stwierdzeniem trudno się nie zgodzić. Należy też dodać, że opłacalność wydobycia gazu łupkowego w Polsce nie została jeszcze ostatecznie zweryfikowana. Jest więc zdecydowanie za wcześnie na deklarowanie gazu łupkowego jako źródła energii w Polsce.

Wymieniona wyżej wypowiedź dziwi tym bardziej, że wzbudziła ona niepweność wśród firm, które od dawna są zainteresowane finansowaniem budowy elektrowni atomowej w Polsce, czyli partnerów PGE.

Nie ulega żadnym wątpliwością, że budowa eletrowni atomowej w Polsce jest koniecznością i to niezależnie od rozpoczęcia wydobycia gazu łupkowego. Zresztą, od nadmiaru źródeł energii jeszcze żadna gospodarka nie ucierpiała. Czekamy z niecierpliwością na decyzje w tej sprawie. Będzie to najważniejsza informacja oraz inwestycja w tej dekadzie. Wymagać będzie też solidnego przygotowania polskich firm z sektora energetycznego i wszystkich związanych ze spodziewaną inwestycją. Firmy, które już teraz poważnie potraktują przygotowania będą miały większe szanse na skorzystanie na budowie tego arcyważnego obiektu w Polsce. Inwestycja jest przewidziana na 50 mld zł więc jest o co walczyć.

2012-10-26

Wydobycie gazu łupkowego nie wyklucza budowy elektrowni atomowej

Soltis © Technologie

Soltis - Rozwiązania dla przemysłu

:: Copyright © 2013 :: Soltis Sp.z o.o. Prawa Zastrzeżone! All Rights Reserved!

Projekt, grafika, logo i kodowanie strony: 4bonum @ gmail.com