Soltis Technologie

ROZWIĄZANIA DLA PRZEMYSŁU

INSTALACJE PRZEMYSŁOWE
ZBIORNIKI I URZĄDZENIA CIŚNIENIOWE
INNOWACYJNE TECHNOLOGIE

Innowacyjne technologie

Innowacją w konstrukcji zbiorników ciśnieniowych jest zastosowanie włókien węglowych. Zbiorniki kompozytowe pozwalają zaoszczędzić ok. 50% masy zbiornika dla tej samej jego objętości w stosunku do rozwiązań tradycyjnych. Ma to ogromne znaczenie np. w przypadku zastosowania butli w pojazdach.

Oto niektóre zalety stosowania zbiorników z kompozytów:

  • Zbiorniki z włókien węglowych umożliwiają lepsze wykorzystanie przestrzeni przez możliwość swobodnego doboru ich kształtów.
  • Obniżenie ciężaru zbiornika wpływa na zmniejszenie zużycia paliwa oraz na zmniejszenie emisji spalin.
  • Zbiorniki kompozytowe są odporne na korozję, co zapewnia wieloletnią ich eksploatację.
Włókna węglowe - rozwój w konstrukcji zbiorników
Typowa konstrukcja zbiornika tego typu składa się z kilku warstw, przedstawionych na za- łączonych fotografiach. Warstwą wewnętrzną (widoczną na jednym ze zdjęć) jest tzw. liner, czyli warstwa nieprzepuszczalna dla gazu lub innego medium. Bardzo często jest to elastyczne tworzywo sztuczne. Często stosowana jest warstwa pośrednia - cienkościenny płaszcz ze stopu aluminium. Rozwiązanie tego typu obrazuje jedno ze zdjęć. Warstwę zewnętrzną stanowi właściwa konstrukcja kompozytowa. Matryca kompozytu jest w postaci polimeru (termoplastu lub żywicy epoksydowej) zbrojona włóknem węglowym ciągłym uporządkowanym o specjalnie dobranej strukturze i kierunkowości. Spotyka się też zbiorniki z włókien węglowych z aramidowymi.
Innowacyjna konstrukcja zbiorników
Można się spodziewać, że z biegiem czasu ceny zbiorników kompozytowych będą spadać ze względu na wzrastającą ich sprzedaż i produkcję, spowodowaną upowszechnianiem się wyrobu na rynku, a także postępem w zakresie technologii i stosowanych materiałów.

Soltis © Technologie

Soltis - Rozwiązania dla przemysłu

:: Copyright © 2013 :: Soltis Sp.z o.o. Prawa Zastrzeżone! All Rights Reserved!

Projekt, grafika, logo i kodowanie strony: 4bonum @ gmail.com